Home » Shop » ADATA 8GB (8GBx1) DDR5 4800MHz Laptop Memory AD5S48008G-S
ADATA 8GB (8GBx1) DDR5 4800MHz Laptop Memory AD5S48008G-S
37% Off
Close
Price Summary
  • 37%
  • Overall you save 6,599 (37%) on this product
Out of Stock
Email when stock available
Found this product at a lower price?
23 People viewing this product right now!
SKU: AD5S48008G-S Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
  • High speed up to 4800MHz
  • Built-in Power Management IC
  • On-Die Error Correcting Code
  • Improved Stability
  • Supports Intel Core 12th series CPU
DDR5-4800 SO-DIMM Memory Module:
bandwidth per CPU core.
  • Higher Frequencies
  • Built-in Power Management IC
  • Higher Capacities
  • On-Die Error Correcting Code
Higher Frequencies:
More Energy-Efficient:
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What’s more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
More Energy-Efficient:
Capacity Doubled:
Improved Stability:
Specification :
Model NameDDR5-4800 SO-DIMM Memory Module
Model Part NumberAD5S48008G-S
Memory TypeDDR5
Form FactorSO-DIMM
Capacity8GB
Speeds4800MT/s
CAS Latencies40
Operating Voltage1.1V
Operating temperature0°C to 85°C
Module262-pin DIMM
Power supplyVIN = 5V