Home » Shop » ASUS TUF Gaming 750W Bronze SMPS TUF-Gaming-750B
ASUS TUF Gaming 750W Bronze SMPS TUF-Gaming-750B
18% Off
Close
Price Summary
  • 18%
  • Overall you save 2,210 (18%) on this product
Hurry, Only 3 left.
Highlights:
The ASUS TUF Gaming 750W Bronze PSU leads in durability.
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
48 People viewing this product right now!
SKU: TUF-GAMING-750B Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
  • Capacitors and chokes pass demanding tests to achieve Military-grade Certification.
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • A protective PCB coating protects against moisture, dust, and extreme temperatures.
  • 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
  • Sleeved cables leave your rig looking tactically clean.
  • 80cm 8-pin CPU connector (EPS 12V)
  • 6-year warranty included.
Built For The Long Haul
Military−grade Certification
Top marks
Dual Ball Fan Bearings
2x longer lifespan
Exemplary cooling is provided by a 135mm fan spinning on a dual ball bearing setup that will last up to twice as long as a sleeve bearing design.
Protective PCB Coating
All wrapped up
80 Plus Bronze Certification
Brains and Bronze
The high-quality components used in TUF Gaming power supplies ensure efficient and reliable operation worthy of an 80 PLUS Bronze Certification. The efficiency also leads to low temperatures within the PSU, facilitating an even quieter acoustic profile for the 135mm Axial-tech fan.
Axial−tech Fan Design
Better, faster, stronger
Originally developed for top-end ROG graphics cards, Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. For TUF Gaming series PSUs, we’ve scaled that design to 135mm so it keeps things cool at low RPMs while producing less noise.
0dB Technology
Quiet intelligence
An onboard controller brings the 135mm fan to a standstill when thermal design power (TDP) is below 30%, letting you enjoy light gaming in relative silence. Above 30% TDP, the fans automatically start up again.
6−year Warranty
Entrenched performance
Sleeved Cables
Slim-fit
Cables swathed in black sleeving leave your rig looking tactically clean.
Specification :
Intel SpecificationATX 12V
Dimensions15  x 15  x 8.6  Centimeter
Efficiency80Plus Bronze
Protection FeaturesOPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous MaterialsROHS
AC Input Range100-240Vac
DC Output Voltage 3.3V 5V 12V -12V 5Vsb
Maximum Load25A 25A 51A 0.8A 3A
Combined Load130W 130W 612W 9.6W 15W
Total Output650W
ConnectorsMB 24/20-pin x1
CPU 4 4-pin x2
PCI-E 6 2-pin x4
SATA x5
Periplheral x4
Package ContentsPower Cord x1
Motherboard Power Cable x1 (600mm)
CPU Cable x2 (800mm)
PCI-E Cable x2 (600mm)
SATA Cable x2 (400 120mm x1, 400 120 120mm x1)
Periphreal x1 (400 150 150 150mm)
TUF Gaming sticker x1
WeightSingle PSU : 2.06KG
Product Weight (with packing) : 2.75KG
Additional information
Weight3 kg
Brand
Product Category
SMPS Watt
SMPS Certification
SMPS Modular Type
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping