Home » Shop » Corsair TC100 Fabric Relaxed Gaming Chair – Black/Black CF-9010051-WW
Corsair TC100 Fabric Relaxed Gaming Chair – Black/Black CF-9010051-WW
29% Off
Close
Price Summary
  • 29%
  • Overall you save 7,385 (29%) on this product
Out of Stock
Highlights:
  • Nylon Frame Chair Base
  • Tilt Lock to adjust the height
  • 100mm Class 4 Gas Lift
  • 2D Adjustable Armrests
  • 90-160 Degree Adjustable Backrest
Email when stock available
Found this product at a lower price?
7 People viewing this product right now!
SKU: CF-9010051-WW Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
FEATURES:
Improved Height Range – A Class 4 gas lift with an advanced height range of 100mm accommodates a variety of body heights, so you can easily find the perfect level to put your feet on the ground.
Specification :
Model CF-9010051-WW
 Upholstery Fabric
 Color Black/Black
 Maximum Seat Height 188cm/6ft 2in
 Minimum Seat Height 45cm – 55cm
 Maximum Arm Height 52cm
 Minimum Arm Height 45cm
 Backrest Height 81cm
 Backrest Width 33cm / 13in
 Weight Capacity 120kg
 Adjustable Lumbar Pillow Yes
 Adjustable Neck Pillow Yes
 Chair Base Material Nylon
 Seat Style Relaxed
 Seat Width 54cm / 21.2in
 Seat Depth 50cm / 19.7in
 Seat Frame Construction Steel
 Seating Surface Material Soft Fabric
 Seat Back Material Soft Fabric
 Adjustable Armrests Yes
 Armrest Type 2D
 Armrest to armrest 45cm – 52cm
 Gas Lift Class 4 100mm Gas Lift
 Recline Yes
 Adjustable Back Angle 90 – 160°
 Height Adjustability Yes
 Wheel caster diameter 65mm