Home » Shop » Corsair VENGEANCE Series 8GB (8GBX1) DDR3 DRAM 1600MHz Black Memory CMZ8GX3M1A1600C10
Corsair VENGEANCE Series 8GB (8GBX1) DDR3 DRAM 1600MHz Black Memory CMZ8GX3M1A1600C10
23% Off
Close
Price Summary
  • 23%
  • Overall you save 1,140 (23%) on this product
Out of Stock
Highlights:
Email when stock available
Found this product at a lower price?
20 People viewing this product right now!
SKU: CMZ8GX3M1A1600C10 Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
Great looking, great overclocking memory at a great price
Aluminum heatspreaders help dissipate heat and give Vengeance modules an aggressive look.
Serious about PC memory? So are we.
Superior overclockability through careful screening
Optimized for Compatibility with the Latest CPUs and Motherboards
Vengeance memory is designed specifically for the latest CPUs. Vengeance modules are available in 1.5V and 1.35V configurations for maximum compatibility with all Intel® Core™ i3, i5 and i7 processors, as well as the 2nd generation Intel Core processor family. With dual channel, triple channel, and quad channel kits, there’s a Vengeance configuration that’s perfect for your motherboard.
XMP Memory Profile for simple, safe overclocking
Designed for Enthusiasts. Backed by Corsair.
World-famous reliability and performance
The Corsair Advantage
Specification :
Size8GB Kit (1 x 8GB)
SPD Latency9-9-9-24
SPD Speed1333MHz
SPD Voltage1.5V
Speed RatingPC3-12800 (1600MHz)
Tested Latency10-10-10-27
Tested Speed1600Mhz
Tested Voltage1.5V