Home » Shop » G.Skill Ripjaws S5 32GB (16GBx2) DDR5 5200MHz Matte Black Memory F5-5200J3636C16GX2-RS5K
G.Skill Ripjaws S5 32GB (16GBx2) DDR5 5200MHz Matte Black Memory F5-5200J3636C16GX2-RS5K
24% Off
Close
Price Summary
  • 24%
  • Overall you save 3,980 (24%) on this product
Out of Stock
Email when stock available
Found this product at a lower price?
46 People viewing this product right now!
SKU: F5-5200J3636C16GX2-RS5K Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
High-Speed Memory Performance with 12th Gen Intel® Core™ CPU & Z690 Platform
Experience the Evolution of Extreme Speed
Super Speed in Style
Compact Low-Profile Design
Featuring a low-profile height of just 33mm, the Ripjaws S5 memory is an ideal choice for compact mini-ITX builds or systems with large CPU coolers.
Unlocking Capacity Limits with DDR5 Memory
Revolutionary Performance
All-New Power Management Design
Engineered for the Ultimate DDR5 Experience
Ultra Power Efficient
Designed with an ultra-low voltage of 1.1V, the standard DDR5 reduces power consumption and is more power efficient than DDR4 memory.
XMP 3.0 Support
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty
Speciation :
Memory TypeDDR5
Capacity32GB (16GBx2)
Multi-Channel KitDual Channel Kit
Tested Speed5200MHz
Tested Latency36-36-36-83
Tested Voltage1.20V
Registered/UnbufferedUnbuffered
Error CheckingNon-ECC
SPD Speed4800MHz
SPD Voltage1.10V