Gigabyte Aorus Elite P1000W 80 Plus Platinum Fully Modular PCIe 5.0 Power Supply GP-AE1000PM PG5
Overview
ATX 3.0 and PCIe Gen 5.0 ready (compatible with ATX 3.1)
80 PLUS Platinum certified
100% Japanese capacitors
120mm smart Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan
Compact design
Fully modular design
Powerful single +12V rail
OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
10 years warranty (Adjusted according to different regions)
Specifications
| Model | GP-AE1000PM PG5 |
| Type | Intel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with ATX 3.1) |
| PFC | Active PFC (>0.9 typical) |
| Input Voltage | 100-240 Vac (full range) |
| Input Current | 15-6.5A |
| Input Frequency | 60-50 Hz |
| Output Capacity | 1000 W |
| Dimension | 150 x 140 x 86mm |
| Fan Type | 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan |
| 80 Plus | Platinum |
| Efficiency | 92% at typical load |
| MTBF | >100,000 hours |
| Protection | OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP |
| Power Good Signal | 100-150ms |
| Hold Up Time | >16ms |
| Cable Type | Flat, All white |
| Connectors | ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 650mm*1 CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 700mm*2 PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1 PCI-e 6+2 Pin x 6 : 650mm+150mm*2, 750mm*2 SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2 4 Pin Peripheral x 4 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1 |