Home » Shop » Gigabyte P550SS 550W 80 Plus Silver ATX Power Supply GP-P550SS
Gigabyte P550SS 550W 80 Plus Silver ATX Power Supply GP-P550SS
42% Off
Close
Price Summary
  • 42%
  • Overall you save 2,406 (42%) on this product
Out of Stock
Highlights:
  • 80 PLUS Silver certified (230V EU)
  • Support Intel ATX 3.0 standard (compatible with ATX 3.1)
  • 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan
  • Flat cable design
  • 3 years warranty
Email when stock available
Found this product at a lower price?
5 People viewing this product right now!
SKU: GP-P550SS Categories: , Tag: Brand:
Description
Gigabyte P550SS 550W 80 Plus Silver ATX Power Supply
Overview :
  • Flat cable design
  • 3 years warranty
Specification :
ModelGP-P550SS
TypeIntel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with ATX 3.1)
PFCActive PFC (>0.9 typical)
Input Voltage155-240 Vac
Input Current6.3A
Input Frequency50-60 Hz
Output Capacity550W
Dimension150 x 140 x 86 mm
Fan Type120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan
80 PLUSSilver
Efficiency90% at typical load (230V EU)
MTBF>100,000 hours
ProtectionOVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
Power Good Signal100-150ms
Hold Up Time>16ms
Cable TypeFlat, All black
ConnectorsATX/MB 20 4 Pin x 1 : 600mm*1 CPU/EPS 4 4 Pin x 1 : 650mm*1 PCI-e 6 2 Pin x 2 : 600mm 120mm*1 SATA x 3 4 Pin Peripheral x 1 : 500mm 120mm 120mm 120mm*1 SATA x 2 4 Pin Peripheral x 2 : 500mm 120mm 120mm 120mm*1