Home » Shop » Gigabyte P650SS Silver ATX 3.0 650 Watt Power Supply GP-P650SS ICE WHITE
Gigabyte P650SS Silver ATX 3.0 650 Watt Power Supply GP-P650SS ICE WHITE
36% Off
Close
Price Summary
  • 36%
  • Overall you save 2,683 (36%) on this product
Hurry, Only 3 left.
Highlights:
Gigabyte Ice white aesthetics
80 PLUS Silver certified (230V EU)
Support Intel ATX 3.0 standard (compatible with ATX 3.1)
120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
21 People viewing this product right now!
SKU: GP-P650SS ICE WHITE Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
  • Flat cable design
  • Powerful single +12V rail
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
  • 3 years warranty (Adjusted according to different regions)
80 PLUS SILVER CERTIFIED
The 80 Plus Silver certification (230V EU) guarantees a 90% efficiency rate at a 50% load, resulting in reduced power wastage, diminished heat generation, and minimized fan noise.The 80 Plus Silver certification (230V EU) guarantees a 90% efficiency rate at a 50% load, resulting in reduced power wastage, diminished heat generation, and minimized fan noise.
SINGLE +12V RAIL
The single +12V rail delivers optimal power output, stability, and hardware compatibility. This design not only simplifies power cable installation but also stands as the most effective choice for overclocking purposes.
PROTECTION
Specification :
ModelGP-P650SS ICE
TypeIntel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with ATX 3.1)
PFCActive PFC (>0.9 typical)
Input Voltage155-240 Vac
Input Current6.3A
Input Frequency60-50 Hz
Output Capacity650W
Dimension150 x 140 x 86 mm
Fan Type120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan
80 PLUSSilver
Efficiency90% at typical load (230V EU)
MTBF>100,000 hours
ProtectionOVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
Power Good Signal100-150ms
Hold Up Time>16ms
Cable TypeFlat, All white
Connectors– ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 600mm*1
– CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm+120mm*1
– PCI-e 6+2 Pin x 2 : 600mm*2
– SATA x 3 + 4 Pin Peripheral x 1 : 500mm+120mm+120mm+120mm*1
– SATA x 2 + 4 Pin Peripheral x 2 : 500mm+120mm+120mm+120mm*1