Home » Shop » Intel NUC 12 Extreme Kit NUC12DCMi7 RNUC12DCMI70004
Intel NUC 12 Extreme Kit NUC12DCMi7 RNUC12DCMI70004
40% Off
Close
Price Summary
  • 40%
  • Overall you save 44,564 (40%) on this product
Hurry, Only 3 left.
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
41 People viewing this product right now!
SKU: RNUC12DCMi70004 Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
At just 4.72” x 14”, these are the most powerful Intel® NUCs available today, and they’re backed by a three-year warranty from Intel. Flexibility is built in with the modular Intel® NUC 12 Extreme Compute Element and the ability to customize graphics, memory, storage, and OS—including up to 64GB dual-channel memory and up to three PCIe Gen 4 SSDs. And every system comes with Intel® Wi-Fi 6E and 10Gbe LAN for the latest in wired and wireless gaming performance.
Specification :
Card ReaderSDXC slot with UHS-II support
ChipsetIntel® Z690 Chipset
Dimensions357 x 189 x 120mm
Form FactorNUC Extreme
Front/Rear PortsHDMI 2.0b port, Mini DisplayPort 1.4 port, Front and rear Thunderbolt™ 4 ports with 5V/9V fast phone charging profiles, Six USB 3.1 Gen2 ports, 10GbE port standard, SDXC slot with UHS-II support
GraphicsIntel® UHD Graphics 770
LAN10GbE LAN (AQC113)
MemoryNot included. ** Support Dual channel DDR4-3200 SODIMMs, 1.2V, 64GB max
Power Supply650W 80 Gold internal power supply
ProcessorIntel® Core™ i7-12700 Processor (25M Cache, up to 4.90 GHz)
Product FamilyNUC 12 Extreme
Storage CapacityNot included
Weight4.55kg
WirelessIntel® Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2×2 2.4Gbps w/ 6GHz Bluetooth® v5.2, dual internal antennas