Home » Shop » LG 34U530A-W 34 inch UltraWide WFHD 2560 x 1080 100Hz IPS Wide Computer Monitor
LG 34U530A-W 34 inch UltraWide WFHD 2560 x 1080 100Hz IPS Wide Computer Monitor
14% Off
Close
Price Summary
  • 14%
  • Overall you save 4,103 (14%) on this product
Hurry, Only 2 left.
Highlights:
LG 34U530A-W 34-inch UltraWide WFHD (2560 x 1080) IPS Wide Computer Monitor, 100Hz, VESA DisplayHDR 400, HDMI, DisplayPort, USB Type-C, Tilt/Height/Swivel Stand, White
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
16 People viewing this product right now!
SKU: 34U530A-W Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
86.36 cm (34) 21:9 WFHD (2560×1080) IPS Display
3-Side Virtually Borderless Design
sRGB 99% (Typ.), Color Calibrated in factory
400nits (Typ.) Brightness / VESA DisplayHDR™ 400
100Hz Refresh Rate, 1ms MBR
Black Stabilizer, DAS, Game Mode, Crosshair
Specification :
Size [Inch]86.36 cm (34)
Aspect Ratio21:9
Panel TypeIPS
Resolution2560 x 1080
Pixel Pitch [mm]0.31242 x 0.310 mm
Color Depth (Number of Colors)16.7M
Viewing Angle (CR≥10)178º (R/L), 178º (U/D)
Brightness (Typ.) [cd/m²]400 cd/m²
Brightness (Min.) [cd/m²]320 cd/m²
Refresh Rate (Max.) [Hz]100
Contrast Ratio (Typ.)1000:1
Contrast Ratio (Min.)700:1
Response Time5ms (GtG at Faster)
Color Gamut (Typ.)sRGB 99% (CIE1931)
Color Gamut (Min.)sRGB 95% (CIE1931)
Size [cm]86.36 cm
HDMIYes (1 ea)
DisplayPortYes (1 ea)
Headphone Out3-pole (Sound Only)
DP Version1.4
USB-CYes (1 ea)
DP (HDCP Version)2.2
HDMI (HDCP Version)2.2
Flicker SafeYes
Auto Input SwitchYes
Black StabilizerYes
Color WeaknessYes
Smart Energy SavingYes
Dynamic Action SyncYes
CrosshairYes
Reader ModeYes
Super Resolution+Yes
VESA DisplayHDR™DisplayHDR™ 400
Motion Blur Reduction Tech.Yes
Display Position AdjustmentsTilt/Height/Swivel
Wall Mountable [mm]100 x 100 mm
Dimension in Shipping (W x H x D) [mm]910 x 200 x 461 mm
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]816.5 x 534.2 x 230.0 mm
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]816.5 x 365.3 x 45.5 mm
Weight in Shipping [kg]13.0 kg
Weight with Stand [kg]8.8 kg
Weight without Stand [kg]6.0 kg
Dual ControllerYes
Power Consumption (DC Off)Less than 0.3W
Power Consumption (Sleep Mode)Less than 0.5W
AC Input100~240V (50/60Hz)
Power Adapter TypeExternal Power (Adapter)
Power Consumption (On-Mode)35W (Typ.)
Power Consumption (On-Mode) (ErP)31W (SDR) + 41W (HDR)
Maxx AudioYes
SpeakerYes
HDMI CableYes
USB-C CableYes
Additional information
Weight11 kg
Brand
Product Category
Monitor Screen Size
Monitor Refresh Rate
Monitor Resolution
Monitor Response Time
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping