Home » Shop » LG 39GS95QE 39 inch Ultragear OLED Curved Gaming Monitor Black
LG 39GS95QE 39 inch Ultragear OLED Curved Gaming Monitor Black
30% Off
Close
Price Summary
  • 30%
  • Overall you save 50,399 (30%) on this product
Hurry, Only 1 left.
Highlights:
39” OLED Display with 21:9 Aspect Ratio – With a large 39” display, 21:9 aspect ratio and a dramatic curved OLED screen, you’ll feel like you’re actually in the game. Experience next-level gaming performance with LG UltraGear OLED.
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
24 People viewing this product right now!
SKU: 39GS95QE Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
LG 39GS95QE 39-inch Ultragear OLED Curved Gaming Monitor WQHD 800R 240Hz 0.03ms DisplayHDR True Black 400 AMD FreeSync Premium Pro NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black
240Hz Refresh Rate – Gear up for smooth gameplay with an ultra-fast 240Hz OLED display. The faster speed lets you respond quickly to opponents and stay a step ahead of the competition.
  • LG 39” OLED Display with 21:9 Aspect Ratio – With a large 39” display, 21:9 aspect ratio and a dramatic curved OLED screen, you’ll feel like you’re actually in the game. Experience next-level gaming performance with LG UltraGear OLED.
  • AMD FreeSync Premium Pro – AMD FreeSync Premium Pro equips serious gamers with a fluid, virtually tear-free gaming experience. With at least 120Hz refresh rate at minimum FHD resolution and low latency gameplay, you’ll never miss a frame of the action as you play at peak performance.
  • HDMI 2.1 & DisplayPort 1.4 – Enjoy smoother, vivid colors and high-resolution graphics thanks to HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4. Both connections are supported on this display and let you experience up to 240Hz refresh rate.
Specification :
Display
Size [Inch]39
Aspect Ratio21:9
Panel TypeOLED
Resolution3440 x 1440
Pixel Pitch [mm]0.266 x 0.266mm
Color Depth (Number of Colors)1.07B
Viewing Angle (CR≥10)178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness (Typ.) [cd/m²]275cd/m²
Refresh Rate (Max.) [Hz]240
Contrast Ratio (Typ.)1500000:1
Response Time0.03ms (GTG)
Color Gamut (Typ.)DCI-P3 98.5% (CIE1976)
Color Gamut (Min.)DCI-P3 94% (CIE1976)
Size [cm]99.1
Brightness (Min.) [cd/m²]250cd/㎡
Contrast Ratio (Min.)1200000:1
Curvature800R
Connectivity
HDMIYES (2ea)
DisplayPortYES (1ea)
USB Downstream PortYES (2ea/ver3.0)
USB Upstream PortYES (1ea/ver3.0)
Headphone Out4-Pole (Sound+Mic)
DP Version1.4 (DSC)
Features
HDR 10YES
AMD FreeSync™FreeSync Premium Pro
Auto Input SwitchYES
Black StabilizerYES
Color WeaknessYES
Smart Energy SavingYES
Dynamic Action SyncYES
HW CalibrationHW Calibration Ready
Color Calibrated in FactoryYES
CrosshairYES
FPS CounterYES
HDR EffectYES
NVIDIA G-Sync™G-SYNC Compatible
PBP2PBP
Reader ModeYES
RGB LED LightingUnity Hexagon Lighting
User Defined KeyYES
VESA DisplayHDR™DisplayHDR™400 TRUE BLACK
VRRYES
Live Color Low Blue LightYES
PIPYES
VESA Adaptive SyncYES
VESA ClearMR13000
Mechanical
Display Position AdjustmentsTilt/Height/Swivel
Wall Mountable [mm]100 x 100mm
Dimensions/Weights
Dimension in Shipping (W x H x D) [mm]985 x 338 x 550mm
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]887.8 x 611.2 x 309.9mm (UP) / 887.8 x 491.2 x 309.9mm (Down)
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]887.8 x 404.4 x 198.0mm
Weight in Shipping [kg]16.0kg
Weight with Stand [kg]10.4kg
Weight without Stand [kg]7.0kg
SW Application
Dual ControllerYES
LG Calibration Studio (True Color Pro)YES
OnScreen Control (LG Screen Manager)YES
Power
Power Consumption (DC Off)Less than 0.3W
Power Consumption (Sleep Mode)Less than 0.5W
AC Input100~240V (50/60Hz)
TypeExternal Power (Adapter)
Accessory
HDMIYES (ver 2.1)
Display PortYES
USB A to BYES
Sound
DTS HP:XYES
Legal Info
Country of OriginChina
Additional information
Weight11 kg
Brand
Product Category
Monitor Screen Size
Monitor Refresh Rate
Monitor Resolution
Monitor Response Time
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping