Home » Shop » Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch Curved Monitor
Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch Curved Monitor
37% Off
Close
Price Summary
  • 37%
  • Overall you save 6,257 (37%) on this product
Out of Stock
Highlights:
Screen Size (Inch) : 27″
Flat / Curved : Curved
Active Display Size (HxV) (mm) : 596.736mm x 335.664mm
Screen Curvature : 1800R
Aspect Ratio : 16:9
Email when stock available
Found this product at a lower price?
4 People viewing this product right now!
SKU: LC27R500FHWXXL Category: Tag: Brand:
Description
Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch Curved Gaming Monitors
Features
Captivating Curves
Supersleek Screen
All Action, No Delay
More Gaming Power
See True Detail
Focused Comfort
Specifications
Screen Size (Inch)27″
Screen Size (cm)68.4
Screen Size (Class)27
Flat / CurvedCurved
Screen Curvature1800R
Aspect Ratio16:9
Panel TypeVA
Brightness (Typical)250cd/m2
Peak Brightness (Typical)300cd/㎡
Brightness (Min)220cd/m2
Contrast Ratio Static3,000:1(Typ.)
Dynamic Contrast RatioMega
Resolution1920×1080
Response Time4(GTG) ms
Viewing Angle (H/V)178°(H)/178°(V)
Color Support16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)72%
Refresh Rate60Hz
Samsung MagicBrightYes
Eco Saving PlusYes
Eye Saver ModeYes
Flicker FreeYes
Game ModeYes
Image SizeYes
Windows CertificationWindows 10
AMD FreeSync™Yes
Wireless DisplayNo
D-Sub1 EA
DVINo
Dual Link DVINo
Display PortNo
Display Port VersionNo
Display Port OutNo
Display Port Out VersionNo
Mini-Display PortNo
HDMI1 EA
HDMI Version1.4
Audio InNo
HeadphoneYes
USB PortsNo
USB Hub VersionNo
USB-CNo
USB-C Charging PowerNo
SpeakerNo
USB Sound Bar (Ready)No
Temperature10~40 ℃
Humidity10~80,non-condensing %
ColorDark Blue Gray
Stand TypeSimple
Tilt-2.0° (±2.0°) ~22.0° (±2.0°)
Wall Mount75 x 75
Power SupplyAC 100~240V
Power Consumption (Max)35 W
Power Consumption (Typ)34.0 W
Power Consumption (DPMS)Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)Less than 0.3 W
Power Consumption (Yearly)50 kWh/year
TypeExternal Adaptor
Set Dimension with Stand (WxHxD)614.2 x 466.2 x 251.2 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)614.2 x 362.8 x 94.4 mm
Package Dimension (WxHxD)710.0 x 177.0 x 460.0 mm