Home » Shop » Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWWXXL 24 inch Gaming Monitor
Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWWXXL 24 inch Gaming Monitor
20% Off
Close
Price Summary
  • 20%
  • Overall you save 4,050 (20%) on this product
Out of Stock
Highlights:
144Hz refresh rate with low input lag
Fast moves with a 1ms response time
Smooth gameplay with AMD FreeSync Premium
Email when stock available
Found this product at a lower price?
28 People viewing this product right now!
SKU: LF24G35TFWWXXL Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
Specification
Display
Screen Size (Class)24
Flat / CurvedFlat
Active Display Size (HxV) (mm)527.04mm x 296.46mm
Screen CurvatureN/A
Aspect Ratio16:9
Panel TypeVA
Brightness (Typical)250 cd/㎡
Peak Brightness (Typical)N/A
Brightness (Min)200 cd/㎡
Contrast Ratio Static3,000:1(Typ.)
Dynamic Contrast RatioMega
HDR(High Dynamic Range)N/A
Resolution1,920 x 1,080
Response Time (ms)1ms(MPRT)
Viewing Angle (H/V)178°(H)/178°(V)
Color SupportMax 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)N/A
Color Gamut (DCI Coverage)N/A
sRGB CoverageN/A
Adobe RGB CoverageN/A
Frame RateMax 144Hz
General Feature
Samsung MagicRotation AutoN/A
Eco Saving PlusN/A
Eco Motion SensorN/A
Eco Light SensorN/A
0.00 W Off modeN/A
Eye Saver ModeYes
Flicker FreeYes
Picture-In-PictureN/A
Picture-By-PictureN/A
Quantum Dot ColorN/A
Game ModeYes
Image SizeN/A
USB Super ChargingN/A
Daisy ChainN/A
Windows CertificationWindows 10
FreeSyncN/A
FreeSync PremiumYes
FreeSync Premium ProN/A
G-SyncN/A
Off Timer PlusN/A
Smartphone Wireless ChargingN/A
Screen Size OptimizerN/A
Black EqualizerN/A
Low Input Lag ModeN/A
Refresh Rate OptimizorN/A
Custom KeyN/A
Super Arena Gaming UXN/A
HDMI-CECN/A
Interface
Wireless DisplayNo
D-Sub1 EA
Display Port1 EA
Display Port Version1.2
HDMI1 EA
HDMI Version2
Audio InNo
HeadphoneYes
Audio
SpeakerNo
USB Sound Bar (Ready)No
Operation Conditions
Temperature10~40 ℃
Humidity10~80, Non-Condensing %
Calibration
Factory TunningN/A
Built in Calibration EngineN/A
LUT(Look-up Table) Bit DepthN/A
Gray BalanceN/A
Uniformity CorrectionN/A
Color ModeN/A
CMS(Color Management Software)N/A
Factory Calibration ReportN/A
Design
ColorBlack
Stand TypeHAS PIVOT
HAS(Height Adjustable Stand)130mm±5mm
Tilt-5.0° (±2.0°) ~20.0° (±2.0°)
Swivel-30° (±2.0°) ~ 30.0° (±2.0°)
Pivot-90.0° (±3.0°) ~ 90.0° (±3.0°)
Wall Mount100 x 100
Eco
ENERGY STARN/A
Energy Efficiency ClassN/A
Recycled PlasticN/A
Power
Power SupplyAC 100~240V
Power Consumption (Max)35W W
Power Consumption (Typ)N/A
Power Consumption (DPMS)Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)Less than 0.3 W
Power Consumption (Yearly)N/A
TypeExternal Adaptor
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD)541.9 x 494.0 x 265.7 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)541.9 x 322.2 x 54.8 mm
Package Dimension (WxHxD)611.0 x 406.0 x 200.0 mm