Home » Shop » SilverStone PF240-ARGB All in One 240mm CPU Liquid Cooler SST-PF240-ARGB
SilverStone PF240-ARGB All in One 240mm CPU Liquid Cooler SST-PF240-ARGB
33% Off
Close
Price Summary
  • 33%
  • Overall you save 2,400 (33%) on this product
Out of Stock
Highlights:
Email when stock available
Found this product at a lower price?
35 People viewing this product right now!
SKU: SST-PF240-ARGB Categories: , Tag: Brand:
Description
SilverStone PF240-ARGB All in One 240mm CPU Liquid Cooler
Overview :
  • Integrated addressable RGB lighting for water block and fan
  • Rubber pads included on fan for lower vibration and noise
0.2mm micro liquid channels evenly distribute liquid flow for improved heat dissipation
Specification :
ModelSST-PF240-ARGB
Water block
Dimension61mm (L) x 61mm (W) x 50mm (H)
2.4″ (L) x 2.4″ (W) x 1.97″ (H)
MaterialCopper base with plastic body
Pump
Motor speed3400±10% RPM
Rated Voltage12V
Rated Current0.39A
Fan
Dimension120mm (L) x 120mm (W) x 25mm (D)
4.72″ (L) x 4.72″ (W) x 0.98″ (D)
Speed600~2200RPM
Noise level7.4~35.6 dBA
Rated Voltage12V
Rated Current0.32A
Max airflow94CFM
Pressure3.53mm/H2O
Connector4 Pin PWM
Radiator
Dimension272mm (L) x 120mm (W) x 28mm (H)
10.71″ (L) x 4.72″ (W) x 1.1″ (H)
MaterialAluminum
Tube
Length400mm