Home » Shop » ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge OC 12GB LHR GDDR6 Graphic Card ZT-A30600H-10M
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge OC 12GB LHR GDDR6 Graphic Card ZT-A30600H-10M
41% Off
Close
Price Summary
  • 41%
  • Overall you save 20,224 (41%) on this product
Out of Stock
Highlights:
Features:
– 2nd Gen Ray Tracing Cores
– 3rd Gen Tensor Cores
– IceStorm 2.0 Advanced Cooling
– Active Fan Control with FREEZE Fan Stop
– Metal Backplate
– FireStorm Utility
– VR Ready
Email when stock available
Found this product at a lower price?
36 People viewing this product right now!
SKU: ZT-A30600H-10M Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
Specification :
GPUGeForce RTX 3060
CUDA cores3584
Video Memory12GB GDDR6
Memory Bus192-bit
Engine ClockBoost: 1807 MHz
Memory Clock15 Gbps
PCI Express4.0 16x
Display Outputs3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680×4320@60Hz)
HDMI 2.1* (up to 7680×4320@60Hz)
HDCP Support2.3
Multi Display CapabilityQuad Display
Recommended Power Supply600W
Power Consumption170W
Power Input8-pin
DirectX12 Ultimate
OpenGL4.6
CoolingIceStorm 2.0
Slot SizeDual Slot
SLINot Supported
Supported OSWindows 10 64-bit (build 2004 or later)
Card Length224.1mm x 116.3mm x 39.2mm / 8.8″ x 4.6″ x 1.5″