Home » Shop » LG 34SR60QC 34 inch WQHD (3440×1440) Curved (1800R) UltraWide Smart Monitor Black
LG 34SR60QC 34 inch WQHD (3440×1440) Curved (1800R) UltraWide Smart Monitor Black
27% Off
Close
Price Summary
  • 27%
  • Overall you save 10,775 (27%) on this product
Hurry, Only 2 left.
Highlights:
34 (86.36 cm) 21:9 Curved WQHD (3440×1440) display
webOS Smart Monitor
ThinQ Home Dashboard / Magic Remote support
AirPlay 2, Screen Share, Bluetooth
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
7 People viewing this product right now!
SKU: 34SR60QC Categories: , Tag: Brand:
Description
LG 34SR60QC 34 inch WQHD (3440×1440) Curved (1800R) UltraWide 21:9 Smart Monitor Black
Overview :
LG 34SR60QC 34″ WQHD (3440×1440) Curved (1800R) UltraWide 21:9 Smart Monitor HDR10 99% sRGB(Typ.), 100Hz, Built-in Speaker, webOS, AirPlay2, Screen Share, Bluetooth, HDMI, USB, ThinQ App, Black
Feature
Work Smart, Play Smart : LG Smart Monitor is designed for multitasking while you work, play and watch. Connect the 34” display to a laptop, desktop or gaming console to immerse yourself in your work or games.
Multi Ports : With two HDMI ports and two USB ports connect with confidence knowing your devices will be compatible with this display. With two built-in speakers (7W x 2), your movies, shows, music and even video conference calls will all sound as good as they look.
Specification :
Display Size34″
Aspect Ratio21:9
Panel TypeVA
Resolution3440 x 1440
Pixel Pitch0.07725 × 0.23175 mm
Color Depth16.7M Colors
Viewing Angle (CR≥10)178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness (Typ.)300 cd/m²
Brightness (Min.)240 cd/m²
Refresh Rate (Max.)100Hz
Contrast Ratio (Typ.)3000:1
Contrast Ratio (Min.)1500:1
Response Time5ms
Color Gamut (Typ.)sRGB 99% (CIE1931)
Color Gamut (Min.)sRGB 90% (CIE1931)
Curvature1800R
Size (cm)86.42
ConnectivityHDMI (2), USB-A (2), Headphone Out
Display AdjustmentsTilt
Wall Mountable100 x 100 mm
Shipping Dimensions986 x 524 x 212 mm
Stand Dimensions809.1 x 483.3 x 223.3 mm
Without Stand Dimensions809.1 x 369.4 x 91.4 mm
Weight (Shipping)9.2 kg
Weight (With Stand)6.10 kg
Weight (Without Stand)5.1 kg
Power Consumption (DC Off)<0.5W
Power Consumption (Sleep Mode)<0.5W
AC Input100~240VAC, 50/60Hz
Power TypeExternal Power Adapter
Power Consumption (On-Mode)60W
Power Consumption (On-Mode) (ErP)31W
AccessoriesHDMI (2), Remote Controller
Speaker7W x 2
Warranty3 years
Additional information
Weight11 kg
Brand
Product Category
Monitor Screen Size
Monitor Refresh Rate
Monitor Resolution
Monitor Response Time
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping