Home » Shop » LG Ultragear 34G600A-B 34 Inch WQHD (3440×1440) Curved Gaming Monitor
LG Ultragear 34G600A-B 34 Inch WQHD (3440×1440) Curved Gaming Monitor
20% Off
Close
Price Summary
  • 20%
  • Overall you save 7,863 (20%) on this product
Hurry, Only 2 left.
Highlights:
LG Ultragear 34G600A-B 34-inch WQHD (3440 x 1440) Curved Gaming Monitor 160Hz, AMD FreeSync Premium, HDR10, Built-in Speaker, Reader Mode, HDMI 2.1, DisplayPort, Tilt/Height/Swivel Stand, Black
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
40 People viewing this product right now!
SKU: 34G600A-B Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
This UltraGear delivers fast, immersive gameplay on a 34″ WQHD curved display, with 160Hz refresh rate, and 1ms MBR. AMD FreeSync Premium ensures smooth, tear-free action, while HDR10 and up to 99% sRGB coverage bring vivid color.
Expand The Screen Real-Estate for Gaming
Feel Actual Combat with Vivid Color
Fluid Gaming Motion
To bring a rapid 160Hz refresh rate for fluid, crystal-clear visuals, while minimizing motion blur.
Immersive Gaming Experience
This streamlined display features a slim bezel on 3-side virtually borderless design and no distractions from the dazzlingly precise, vivid image while 5W x 2 Stereo Speakers with MaxxAudio completes your immersive gameplay.
Clutter-Free,Sleek Design
34″ LG UltraGear WQHD Curved Gaming Monitor
Specification :
Size86.35 cm (34 inch)
Aspect Ratio21:9
Panel TypeVA
Resolution3440 x 1440
Pixel Pitch0.07725 × 0.23175 mm
Color Depth16.7 million colors
Viewing Angle (CR≥10)178° (R/L), 178° (U/D)
Brightness (Typical)300 cd/m² (300 nit)
Brightness (Minimum)240 cd/m² (240 nit)
Refresh Rate (Max)160 Hz
Contrast Ratio (Typical)4000:1
Contrast Ratio (Minimum)3200:1
Response Time5 ms (GtG Faster), 1 ms (MBR)
Color Gamut (Typical)sRGB 99% (CIE1931)
Color Gamut (Minimum)sRGB 95% (CIE1931)
Curvature1800R
PPI (Pixel Per Inch)110
CONNECTIVITY
HDMIYes (2x)
DisplayPortYes (1x)
DisplayPort Version1.4
DP (HDCP Version)2.2
HDMI (HDCP Version)2.2
Headphone Out3-pole (Sound Only)
FEATURES
HDR SupportHDR10
AMD FreeSync™FreeSync Premium
Flicker SafeYes
Auto Input SwitchYes
Black StabilizerYes
Smart Energy SavingYes
Dynamic Action SyncYes
Factory Color CalibratedYes
CrosshairYes
Reader ModeYes
VRR (Variable Refresh Rate)Yes
Motion Blur ReductionYes
MECHANICAL
Position AdjustmentsTilt / Height / Swivel
Wall Mount100 x 100 mm
DIMENSIONS / WEIGHTS
Shipping Dimensions1053 x 529 x 232 mm
With Stand809 x 470.3 x 249.1 mm
Without Stand809 x 358.9 x 91.5 mm
Shipping Weight13 kg
Weight with Stand10 kg
Weight without Stand5.8 kg
SOFTWARE / APPLICATIONS
Dual ControllerYes
OnScreen Control (LG Screen Manager)Yes
POWER
Power TypeExternal Power (Adapter)
AC Input100–240V, 50/60Hz
Power (DC Off)< 0.3 W
Power (Sleep Mode)< 0.5 W
ACCESSORY
HDMI CableYes (2x)
DisplayPort CableYes
SOUND
Maxx AudioYes
Speakers5W x 2