Home » Shop » LG 34WQ500-B 34 inch 21:9 UltraWide Full HD (2560 x 1080) Monitor with IPS Display Black
LG 34WQ500-B 34 inch 21:9 UltraWide Full HD (2560 x 1080) Monitor with IPS Display Black
32% Off
Close
Price Summary
  • 32%
  • Overall you save 9,667 (32%) on this product
Hurry, Only 2 left.
Highlights:
34” UltraWide FHD (2560 x 1080) IPS Display
Up to sRGB 99% Color Gamut with VESA DisplayHDR™ 400
AMD FreeSync™
3-Side Virtually Borderless Design
OnScreen Control & Dual Controller
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
36 People viewing this product right now!
SKU: 34WQ500-B Categories: , Tag: Brand:
Description
Overview :
LG 34WQ500-B 34 inch 21:9 UltraWide Full HD (2560 x 1080) Monitor with IPS Display, sRGB 99 Percent (Typ.), 1ms MBR, DisplayHDR 400, HDMI & DP, AMD FreeSync, Black
LG 34-inch (2560 x 1080) IPS Display
8-bit Color at 100 Hz; 0.312mm Pixel Pitch
250 cd/m², 1000:1 Contrast Ratio, 5ms Response Time
178° (H) / 178° (V)
1 x HDMI, 1 x DisplayPort
FreeSync (AMD Adaptive Sync), HDCP Compatible,
Adjustable Tilt stand; VESA Compatible
19.2″ x 32.5″ x 8.2″ (HxWxD); 15.2lbs
Energy Star Compliant
AMD FreeSync™ is Built In
Action as it Happens
Crosshair® Feature Brings an Accuracy Advantage
Easier User Interface
Every Movement Counts
Gameplay Never in the Dark
Multiple Devices—One Cable
Seamlessly connect to external devices with the convenience of a USB Type-C® port.
Multitask Without Minimizing
Keep everything all on one screen with the #1 UltraWide Monitor Brand in the U.S. 4 years in a row
Easy and Comfortable
Specification :
Model
BrandLG
SeriesUltraWide
Part Number34WQ500-B
Display
Screen Size34″
WidescreenYes
Maximum Resolution2560 x 1080
Recommended Resolution2560 x 1080
Refresh Rate100 Hz
Viewing Angle178° (H) / 178° (V)
Pixel Pitch0.312 x 0.310 mm
Brightness400 cd/m2
Contrast Ratio1,000:1
Aspect Ratio0.88125
Response Time5 ms
PanelIPS
Display TypeWFHD
Color GamutsRGB 99%
VESA Certified DisplayHDRDisplayHDR 400
Adaptive Sync TechnologyFreeSync (AMD Adaptive Sync)
Additional information
Weight11 kg
Brand
Product Category
Monitor Screen Size
Monitor Refresh Rate
Monitor Resolution
Monitor Response Time
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping