Home » Shop » TeamGroup VULCAN Z 16GB (1x16GB) 3600 MHz DDR4 CL18 Grey Memory TLZGD416G3600HC18J01
TeamGroup VULCAN Z 16GB (1x16GB) 3600 MHz DDR4 CL18 Grey Memory TLZGD416G3600HC18J01
52% Off
Close
Price Summary
  • 52%
  • Overall you save 13,773 (52%) on this product
Hurry, Only 3 left.
Flat 2% OFF On UPI
Use UPI Payment Method*
Found this product at a lower price?
29 People viewing this product right now!
SKU: TLZGD416G3600HC18J01 Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
  • Simple design to perfectly protect the cooling module
  • High thermal conductive adhesive
  • Supports Intel & AMD motherboards
  • Selected high-quality IC
  • Supports XMP2.0
  • Energy saving with ultra-low working voltage
Reinforced structure and enhanced heat dissipation
Designed for complete protection and enhanced heat dissipation, the heat spreader is formed by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum to reinforce the body structure. In addition, the electrolytic anodizing process can enhance corrosion resistance and make it non-conductive. Moreover, the superconductive thermal adhesive can maintain gaming memory within operating temperatures.
Selected IC chips. Stable and durable
High performance, low power consumption and upgrade easily
In addition to the increase in data transfer rate, the basic working voltage of the new generation of DDR4 memory is also decreased to 1.2V. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consumption.
Supports Intel XMP and auto overclocking
Specification :
Module TypeDDR4 288 Pin Non-ECC Unbuffered DIMM
Frequency3600
LatencyCL18-22-22-42
Capacity16GB
Data Transfer28,800 MB/s
Bandwidth(PC4 28800)
Voltage1.35V
Dimensions32(H) x 140(L) x 7(W)mm
Heat SpreaderAluminum heat spreader
WarrantyLifetime warranty
Additional information
Weight0.1 kg
Brand
Memory Suitable For
Product Category
RAM Capacity
RAM Channel Kit
RAM Speed
RAM Type
Warranty
Scroll To Top
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping