Home » Shop » XPG CYBERCORE 1000W 80 PLUS Platinum Modular Power Supply CYBERCORE1000P-BKCUS
XPG CYBERCORE 1000W 80 PLUS Platinum Modular Power Supply CYBERCORE1000P-BKCUS
57% Off
Close
Price Summary
  • 57%
  • Overall you save 20,952 (57%) on this product
Out of Stock
Highlights:
  • 1000W Single 12V Rail
  • 120mm Cooling Fan
  • Intel ATX 12V v2.52
  • 92% Energy Efficiency Rating
Email when stock available
Found this product at a lower price?
21 People viewing this product right now!
SKU: CYBERCORE1000P-BKCUS Category: Tag: Brand:
Description
Overview :
Deliver a steady and efficient flow of power to your system with the CYBERCORE 1000W 80 PLUS Platinum Modular Power Supply from XPG. Designed for enthusiasts, this ATX power supply delivers up to 1000W of power across one 12V rail with a power 80 PLUS Platinum energy efficiency rating of up to 92% at 50% load. The fully modular braided cables allow you to use only what you need, cutting down on cable clutter and improving the airflow inside your system. This power supply comes with cables to support motherboard power, storage drives, peripheral devices, and graphics cards.
Cybenetics Certified
80 PLUS PLATINUM Certified
XPG CYBERCORE’s efficiency achieves 92.91% 115VAC at 50% load (operating temperature at 25°C), delivering exemplary performance even by 80 PLUS PLATINUM standards.
Efficient Fan Curve
All Japanese 105°C Grade Capacitors
Digital Control Panel
DC-to-DC Circuit Design
Interleaved PFC
Specification :
Connectivity
Total Connectors1 x 24-Pin ATX Motherboard
2 x 4 4-Pin EPS CPU
6 x 6 2-Pin PCIe
12 x 6-Pin SATA / Peripheral
4 x 4-Pin Peripheral / Molex
1 x 4-Pin Floppy
Cable DesignModular
Electrical
Total Wattage1000 W
Number of 12 V Rails1
Max Load for 12 V83.3 A
AC Input Power100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 13 A
General
Efficiency Rating80 PLUS Platinum
Active Power Factor Correction0%
Efficiency92% at 50% Load
Cooling
Fan Size120 mm
Fan Speed2150 rpm
Bearing TypeBall
Fan Life Expectancy120,000 Hours
Physical
Form FactorATX
ComplianceATX 12 V v2.52